Що таке ґрунтівка і для чого вона потрібна?
Що таке ґрунтівка і для чого вона потрібна?Жоден етап ремонту не обходиться без ґрунтування, адже без якісної підготовки основи ніяке покриття на ній довго не триматиметься. Неважливо, що ви плануєте робити: шпаклювати стіни, наносити рельєфну штукатурку, клеїти шпалери чи фарбувати — без попередньої підготовки вам не обійтись. Тому у цій статті ми розповімо, навіщо потрібна ґрунтівка, коли та як її використовувати.
Навіщо потрібна ґрунтівка?
Уявіть, що ви почали фарбувати стіни, а фарба чомусь лягає плямами, відшаровується чи просочується в основу за лічені хвилини. Або нові, нещодавно наклеєні шпалери, починають відклеюватись на стиках. Усе це — результат неправильної підготовки основи. Пористі стіни швидко вбирають вологу, тому фарба неправильно сохне, а клей не тримає шпалер. Цих неприємностей можна уникнути, якщо знати, навіщо потрібна ґрунтівка:
- Регулює поглинальні властивості поверхні
Деякі поверхні, такі як бетон, гіпс та цегла надмірно вбирають рідину з фарби, клею чи декоративної штукатурки. Це призводить до швидкого висихання, появи плям та перевитрати оздоблювальних матеріалів. Ґрунтівка перед фарбуванням чи іншим оздобленням зменшує поглинальні здатності основи, завдяки чому суміші лягають рівномірним шаром, правильно висихають та ощадливо витрачаються.
- Зміцнює основу
Сипкі, крихкі та пористі основи перед оздобленням потребують зміцнення. Особливо, якщо це стара штукатурка чи бетон, який утворює хмару пилу при потиранні долонею. Якісна ґрунтівка Śnieżka глибоко проникає в структуру стіни, зв'язуючи часточки між собою. Так ви отримаєте міцну основу, готову до подальших робіт.
- Покращує адгезію поверхні
Ґрунтівка перед фарбуванням утворює на поверхні тонку плівку, яка покращує зчеплення з декоративним покриттям. Завдяки цьому фарба довше служить без відшарувань, а плитка та надійніше тримається.
- Запобігає появі плям та висолів
Після оздоблення нових гіпсових та цементно-піщаних поверхонь, на них можуть проступати плями, сольові висоли чи пожовтіння. Використання ґрунтівки перед фарбуванням допомагає цього уникнути, адже створює бар'єр та захищає фінішне покриття.
Деякі праймери також мають протигрибкові властивості, тому захищають стіни від появи плісняви. Це важливо для кімнат з підвищеною вологістю, таких як ванна, кухня та підвальні приміщення. Переваги ґрунтівки перед фарбуванням та іншим оздобленням важко переоцінити, адже вона впливає на результат кожного етапу роботи. Витрачаючи час на якісну підготовку основи, ви матимете міцніше та довговічніше покриття.
Якими бувають ґрунтівки: розглянемо найпопулярніші види
Кожен тип поверхні потребує свого підходу, а значить — і відповідного праймера. Продукція Снєжки охоплює ключові потреби під час ремонту: від підготовки нових стін до захисту металевих конструкцій. Вибираючи правильний продукт, ви не просто заощаджуєте фарбу чи клей, ви забезпечуєте бездоганний результат та довговічність оздоблювальних робіт.
Ґрунтівки глибокого проникнення
Це універсальні засоби для підготовки пористих, слабких або нових основ. Вони зміцнюють стіни, зменшують вологопоглинання та покращують зчеплення основи з оздобленням. Їх можна використовувати для різних поверхонь всередині приміщень та назовні. У каталозі Снєжка представлено два такі засоби: ACRYL-PUTZ® GR43 та ACRYL-PUTZ® GR46. Вони ефективні та зручні в роботі, адже їх можна наносити пензлем, валиком чи методом розпилення.
Ґрунтувальні фарби
Вони призначені для попереднього фарбування цементно-вапнякових, гіпсових, деревоподібних основ та гіпсокартону. Ґрунтувальні фарби вирівнюють поглинальні властивості стін, забезпечують однорідність фінішного кольору та зменшують розхід декоративного покриття. Найкращим прикладом такого засобу є латексна Ґрунтувальна фарба від Śnieżka.
Праймер для металу
Металеві конструкції потребують спеціального захисту від корозії. Тому перед фінішним оздобленням поверхні варто ретельно зачищати та використовувати антикорозійні засоби. Наприклад, Śnieżka Urekor S, яка ідеально підходить для конструкцій з чавуну чи сталі, що піддаються атмосферному впливу.
Праймер для дерева
Для захисту деревини від вологи, шкідників та механічних пошкоджень існують окремі засоби. Наприклад, Śnieżka Urekor D, яка зміцнює дерев'яні поверхні, вирівнює поглинальні здатності та загалом створює рівну та стійку основу, готову до подальшого оздоблення.
Коли потрібна ґрунтівка?
На це питання можна відповісти дуже коротко — практично завжди. Але ми детальніше пояснимо, навіщо потрібна ґрунтівка перед різними видами робіт.
- Ґрунтівка перед фарбуванням забезпечує рівномірне нанесення фарби, знижує її витрати та попереджує появу плям. Особливо коли йдеться про нові штукатурки, гіпсокартон, або старі, пористі стіни.
- Перед шпаклюванням вона зміцнює основу та покращує щеплення зі шпаклівкою. Це запобігає відшаруванню суміші в процесі висихання та подальшого оздоблення.
- Перед наклеюванням шпалер ґрунтівка Śnieżka запобігає надмірному вбиранню клею в стіну. Завдяки цьому шпалери краще тримаються та легко демонтуються при наступному ремонті.
- Перед укладанням плитки також потрібно зміцнювати основу, щоб уникнути неправильного висихання чи відшарування плиткового клею. Особливої підготовки потребують мінеральні, гіпсові та старі бетонні стіни, які мають сипку поверхню.
- Праймер перед нанесенням декоративної штукатурки допомагає досягти однорідної фактури, уникнути появи плям та розводів. А головне — підвищує зчеплення з основною.
Чи можна фарбувати без ґрунтівки: коли без неї можна обійтись?
Існує кілька ситуацій, коли поверхня не потребує особливої підготовки. Найперше — якщо вона попередньо була пофарбована водоемульсійною фарбою, яка добре тримається основи, не осипається, не має плям та інших дефектів. Якщо стіна рівна, чиста, не пилить та не вбирає вологу, їй не потрібна ґрунтівка перед фарбуванням. Достатньо очистити її вологою губкою, щоб прибрати дрібне сміття та пил.
Друга ситуація, коли можна фарбувати без ґрунтівки — якщо ви використовуєте фарбу 2в1, яка поєднує функції праймера та декоративного покриття. Найперше йдеться про ґрунтемаль для металу Śnieżka на іржу, яку можна наносити безпосередньо на іржаві конструкції. Перед фарбуванням метал потрібно лише зачистити від бруду та рухомих часточок іржі.
Чи може ґрунтівка нашкодити ремонту?
Попри всі переваги цього засобу, ви мусите знати як правильно його використовувати. Адже неправильне використання може спричинити серйозні проблеми. Наприклад, якщо нанести праймер на вологу чи промерзлу стіну, він не проникне вглиб, а залишиться на поверхні у вигляді слизької плівки. З часом ця плівка може відшаруватись від поверхні разом з фарбою чи шпаклівкою.
Ще однією помилкою є нанесення занадто товстого шару. Зазвичай ґрунтівку Śnieżka радять наносити в один шар. Два шари — у деяких випадках для дуже пористих чи сипких поверхонь, які потребують додаткового зміцнення. Товстий шар ґрунту створює на поверхні блискучу плівку, яка знижує зчеплення з наступними шарами оздоблення. Через це фарба може скочуватись при нанесенні або лягати плямами.
Ґрунтування — ключ до якісного ремонту
Сподіваємось, нам вдалось переконати вас у тому, що якісна підготовка основи — це запорука довговічного оздоблення. Попереднє зміцнення забезпечує надійність укладання плитки, рівномірність нанесення фарби та довговічність шпалер. Використовуючи правильну ґрунтівку для конкретної поверхні, ви матимете довговічне оздоблення та при цьому заощадите на матеріалах.
Галерея:


